Vă informăm că în prezent lucrăm la îmbunătățirea site-ului, iar din acest motiv, unele funcționalități pot fi temporar indisponibile. Vă mulțumim pentru înțelegere!

Area Sales Manager – Zona Moldova

Manitu Solar operează în 3 țări, dispune de 4 centre logistice și are peste 80 de angajați.

Specializing in providing high-quality photovoltaic equipment, we focus on solutions tailored to the specific needs of solar energy projects. Our values – Responsibility, Honesty, and Continuous Development – guide us in everything we do, ensuring that we deliver exceptional value and build lasting relationships with our customers.

Manitu Solar România este în căutare de un nou coleg/ă care să ocupe postul de Area Sales Manager localizat în zona de est a țării (oricare dintre județele Iași, Suceava, Botoșani, Neamț, Bacău, Vaslui, Vrancea sau Galați).

Activitatea se va desfășura în regim remote (de acasă) cu deplasări săptămânale la clienți, cel puțin 3 zile pe săptămână.

Responsabilități:
  • Vânzarea produselor din portofoliul companiei către firme din domeniul instalațiilor și parteneri de revânzare pentru sectorul fotovoltaic (vânzări „Business to Business”);
  • Îndeplinirea obiectivelor de vânzări pe arealul desemnat: județele Iași, Suceava, Botoșani, Neamț, Bacău, Vaslui, Vrancea sau Galați, în baza obiectivelor generale de vânzări ale companiei;
  • Creșterea cotei de piață a companiei;
  • Menținerea contactului cu clienții firmei, cu persoanele cu putere de decizie în procesul de achiziție din cadrul companiilor din portofoliul Manitu Solar România;
  • Identificarea și atragerea de noi clienți pentru produsele din portofoliul companiei;
  • Vizitarea regulată a clienților și partenerilor companiei;
  • Creșterea volumului de vânzări;
  • Monitorizarea concurenței și cercetarea pieței în favoarea strategiei de vânzări și atingerea obiectivelor strategice;
  • Colaborarea cu departamentele interne de suport clienți, marketing, administrativ, logistic și tehnic pentru a asigura o abordare integrată și eficientă în realizarea obiectivelor companiei;
  • Cunoașterea produselor și a compatibilităților pentru a răspunde la întrebările clienților și a oferi sfaturi personalizate;
  • Actualizarea constantă a cunoștințelor despre tehnologiile și tendințele din domeniul energiei solare;
  • Întocmirea rapoartelor săptămânale privind activitățile de vânzări.

Experiență necesară și abilități:
  • Experiență anterioară în vânzări de echipamente fotovoltaice;
  • Minim trei ani de experiență într-o poziție similară;
  • Studii superioare;
  • Cunoștințe foarte bune de MS Office;
  • Disciplină, planificare și organizare riguroasă a timpului;
  • Capacitatea de a lucra în echipă;
  • Proactivitate;
  • Excelente abilități de comunicare;
  • Permis de conducere categoria B fără incidente;
  • Limba engleză constituie un avantaj.

Beneficii:
  • Salariu atractiv;
  • Bonusuri de performanță în funcție de vânzările realizate;
  • Bonuri de masă;
  • Autoturism pentru deplasări;
  • Laptop;
  • Telefon.

Dacă ești interesat/ă, trimite CV-ul tău pe adresa: contact [arond] manitusolar.ro