Vă informăm că în prezent lucrăm la îmbunătățirea site-ului, iar din acest motiv, unele funcționalități pot fi temporar indisponibile. Vă mulțumim pentru înțelegere!

Area Sales Manager – Zona Moldova

Manitu Solar operează în 3 țări, dispune de 4 centre logistice și are peste 80 de angajați.

Specializați în furnizarea de echipamente fotovoltaice de înaltă calitate, ne concentrăm pe soluții adaptate nevoilor specifice ale proiectelor de energie solară. Valorile noastre – Responsabilitate, Onestitate și Dezvoltare Continuă – ne ghidează în tot ceea ce facem, asigurându-ne că livrăm valoare excepțională și construim relații durabile cu clienții noștri.

Manitu Solar România este în căutare de un nou coleg/ă care să ocupe postul de Area Sales Manager localizat în zona de est a țării (oricare dintre județele Iași, Suceava, Botoșani, Neamț, Bacău, Vaslui, Vrancea sau Galați).

Activitatea se va desfășura în regim remote (de acasă) cu deplasări săptămânale la clienți, cel puțin 3 zile pe săptămână.

Responsabilități:
  • Vânzarea produselor din portofoliul companiei către firme din domeniul instalațiilor și parteneri de revânzare pentru sectorul fotovoltaic (vânzări „Business to Business”);
  • Îndeplinirea obiectivelor de vânzări pe arealul desemnat: județele Iași, Suceava, Botoșani, Neamț, Bacău, Vaslui, Vrancea sau Galați, în baza obiectivelor generale de vânzări ale companiei;
  • Creșterea cotei de piață a companiei;
  • Menținerea contactului cu clienții firmei, cu persoanele cu putere de decizie în procesul de achiziție din cadrul companiilor din portofoliul Manitu Solar România;
  • Identificarea și atragerea de noi clienți pentru produsele din portofoliul companiei;
  • Vizitarea regulată a clienților și partenerilor companiei;
  • Creșterea volumului de vânzări;
  • Monitorizarea concurenței și cercetarea pieței în favoarea strategiei de vânzări și atingerea obiectivelor strategice;
  • Colaborarea cu departamentele interne de suport clienți, marketing, administrativ, logistic și tehnic pentru a asigura o abordare integrată și eficientă în realizarea obiectivelor companiei;
  • Cunoașterea produselor și a compatibilităților pentru a răspunde la întrebările clienților și a oferi sfaturi personalizate;
  • Actualizarea constantă a cunoștințelor despre tehnologiile și tendințele din domeniul energiei solare;
  • Întocmirea rapoartelor săptămânale privind activitățile de vânzări.

Experiență necesară și abilități:
  • Experiență anterioară în vânzări de echipamente fotovoltaice;
  • Minim trei ani de experiență într-o poziție similară;
  • Studii superioare;
  • Cunoștințe foarte bune de MS Office;
  • Disciplină, planificare și organizare riguroasă a timpului;
  • Capacitatea de a lucra în echipă;
  • Proactivitate;
  • Excelente abilități de comunicare;
  • Permis de conducere categoria B fără incidente;
  • Limba engleză constituie un avantaj.

Beneficii:
  • Salariu atractiv;
  • Bonusuri de performanță în funcție de vânzările realizate;
  • Bonuri de masă;
  • Autoturism pentru deplasări;
  • Laptop;
  • Telefon.

Dacă ești interesat/ă, trimite CV-ul tău pe adresa: contact [arond] manitusolar.ro